Okulistyka
W trosce o komfort życia czworonogów oferujemy kompleksowe usługi z zakresu okulistyki weterynaryjnej. Doświadczenie specjalistów w połączeniu z najnowszym sprzętem, którym dysponujemy, pozwalają nam na zaoferowanie Państwa przyjaciołom pełnego zakresu diagnostyki oraz leczenia objawowego i chirurgicznego zaburzeń w funkcjonowaniu oczu.

Okulistyka weterynaryjna - co to jest?
Okulistyka weterynaryjna to dziedzina, która wymaga specjalistycznej wiedzy, precyzji i delikatności.
Przedmiotem badań okulisty weterynaryjnego są nie tylko oczy zwierzęcia, ale także powieki, gruczoły łzowe oraz rzęsy. Zmysł wzroku jest bardzo ważny dla czworonogów, a każda z nieprawidłowości występujących w obrębie oczu może utrudnić codzienne funkcjonowanie pupila. Lekarz weterynarii wyspecjalizowany w okulistyce potrafi rozpoznać rodzaj schorzenia i dobrać odpowiednie metody leczenia.
Jak rozpoznać, że Twój pupil jest chory?
Najczęściej towarzyszące objawy, które powinny zaniepokoić właściciela.
Niektóre z chorób narządu wzroku przez długi czas nie dają żadnych niepokojących objawów, inne zaś poprzedzone są sygnałami, które powinny wzbudzić czujność właścicieli. Udaj się na konsultację okulistyczną, jeśli zauważysz u swojego pupila:
- łzawienie
- utratę przejrzystości oka- zmętnienie
- przekrwienie spojówek
- nadmierne mrużenie oczu,
- utratę chęci do zabawy i wspinania się
- niepewny chód i potykanie się o przedmioty
- ozszerzenie lub nierówność źrenic
- powiększenie gałki ocznej
- krwiste i ropne wypływy z oka
- zmiany w obrębie wyglądu powieki
Kiedy Twój pupil potrzebuje pomocy?
W naszych placówkach dokładamy wszelkich starań, aby jak najszybciej uśmierzyć ból związany z chorobą narządu wzroku i wdrożyć odpowiednie leczenie. Lekarze weterynarii dysponują profesjonalnym sprzętem medycznym, który pozwala na diagnozowanie wielu urazów i schorzeń.
Profilaktyka
Profilaktyka chorób oczu u zwierząt opiera się przede wszystkim na zachowaniu prawidłowej higieny. Właściciel powinien przykładać wagę do czystości sierści zwierzęcia oraz do jej odpowiedniego przycinania. Rutynowo skontroluj wzrok czworonoga, kiedy:
- reprezentuje rasę genetycznie narażoną na schorzenia okulistyczne,
- cierpi na cukrzycę,
- jest już czworonożnym seniorem,
- w przeszłości borykał się już z chorobami oczu,
- cokolwiek niepokoi Cię w jego zachowaniu lub w wyglądzie narządu wzroku i jego okolic,
- zwierzę jest zdrowe, jednak minął już rok od ostatniej kontroli.
Nagłe przypadki
Skorzystaj z pomocy okulisty weterynaryjnego, jeżeli pupil:
- doznał mechanicznego uszkodzenia oka,
- miał kontakt ze środkami chemicznymi wywołującymi podrażnienia i oparzenia,
- ma podrapaną powiekę lub gałkę oczną,
- uporczywie trze i mruży oko,
- potyka się o przedmioty,
- wykazuje niechęć do aktywności fizycznej,
- niespodziewanie przejawia agresję o niewiadomym podłożu,
- nie reaguje na gesty,
- ma przekrwione spojówki,
- cierpi na krwisty, ropny lub śluzowy wypływ z oka,
- ma nienaturalnie wywiniętą powiekę.
co wchodzi w zakres naszych usług
Jakie usługi i badania wykonujemy w tym zakresie?
W naszych placówkach wykonujemy podstawową diagnostykę i zajmujemy się leczeniem farmakologicznym oraz chirurgicznym podstawowych chorób narządu wzroku.
Wykonywane jest z użyciem aparatury medycznej takiej jak oftalmoskop i polega na wnikliwej obserwacji struktur gałki ocznej i jej okolic. Pobieramy również wymazy oraz wykonujemy inne badania diagnostyczne takie jak test z fluoresceiną czy test Schirmera
Pomiar produkcji łez to test przydatny w diagnostyce zespołu suchego oka. Na to schorzenie narażone są między innymi psy rasy yorkshire terrier, mopsy, buldogi i cavaliery. Ryzyko ZSO pojawia się także u kocich seniorów.
Chirurgiczne leczenie okulistyczne w naszej placówce obejmuje zabiegi w obrębie spojówek i powiek.

Zadbaj o zdrowie oczu Twojego pupila!
Zarezerwuj wizytę on-line
Adres:
ul. Słoneczna 118,
43-384 Jaworze
Adres:
ul. Adama Mickiewicza 35,
43-430 Skoczów
Adres:
ul. Balicka 35,
30-149 Kraków
Nasze placówki
Oferujemy szeroki zakres usług, które dotyczą diagnostyki, profilaktyki i leczenia weterynaryjnego.
Do odwiedzania naszych placówek także zapraszamy pacjentów z:
Jaworze, Skoczów, Bielsko-Biała, Dębowiec, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Ustroń, Wisła, Strumień, Pawłowice, Żywiec, Kęty, Andrychów, Pszczyna, Oświęcim, Szczyrk, Milówka, Węgierska Górka, Kozy, Kobiernice, Porąbka, Wilkowice, Bystra, Buczkowice, Bestwina, Wilamowice, Brzeszcze, Goleszów, Istebna, Jasienica, Biery, Mazańcowice, Górki Małe, Górki Wielkie, Międzyrzecze, Chybie.
Lekarze
Nasi lekarze

Marta Rus
Lek. wet.

Kamil Baczyński
Lek. wet.

Katarzyna Czarny
Lek. wet.

Zuzanna Opyrchał
Lek. wet.

Joanna Springer
Lek. wet.

Marta Waga
Lek. wet.

Magdalena Tomasikiewicz
Lek. wet.
Pytania <-> odpowiedzi
FAQ
Problemy okulistyczne u zwierząt można zaobserwować po zmianie wyglądu narządu wzroku oraz po nietypowym zachowaniu pupila. Zwierzęta wpadają na przedmioty i nadmiernie boją się głośnych dźwięków. Koty mające problemy ze wzrokiem niechętnie się wspinają.
Zdarzają się sytuacje, w których pies powinien nosić okulary, choć powinniśmy je raczej nazywać goglami ochronnymi. Takie rozwiązanie jest konieczne przy chorobie Donnera, zapaleniu rogówki, a także w przypadku uczulenia na promienie słoneczne. Choć nieczęsto widuje się psy w goglach , w niektórych przypadkach może to uchronić pupila przed ślepotą.
W przypadku zaczerwienienia oczu u pupila wizyta u weterynarza jest wskazana. Warto pamiętać także, że przemywanie oczu zwierzęcia rumiankiem nie jest dobrym pomysłem. Zaczerwienione oczy u czworonoga można ostrożnie przemywać wyłącznie chłodną, przegotowaną wodą.
Najprostszym sprawdzeniem kondycji oczu psa jest sprawdzenie reakcji obronnej. Wystarczy wykonać gest, który zwierze odbiera jako zagrożenie i sprawdzić, czy pies mrugnie lub cofnie głowę. Nie zastąpi to jednak profesjonalnego badania u specjalisty. W przypadku kotów nie można samodzielnie sprawdzić kondycji wzroku i należy udać się do weterynarza, który wykona badanie dna oka i sprawdzi czynności światłoczułe siatkówki.
Mrużenie oka to częsty objaw infekcji. Warto udać się z kotem do weterynarza szczególnie wtedy, kiedy mrużeniu towarzyszy zaczerwienienie gałki ocznej, kichanie, czy pojawienie się wydzieliny z nosa.