Gryzonie i króliki
Myszy, szczury, chomiki, szynszyle, koszatniczki to gryzonie, które również wymagają opieki weterynaryjnej.

Choroby gryzoni i królików
Choroby dla tych zwierząt bywają trudne acz nie niemożliwe do wyleczenia, jeżeli odpowiednio wcześnie zostaną zdiagnozowane. Ważna jest również profilaktyka, która pomoże uporać się z wieloma schorzeniami.
Warto odpowiednio:
- urządzić klatkę, w której hodowane są gryzonie,
- przestrzegać zasady higieny oraz zapewnić warunki cieplne i wilgotnościowe.
Częstymi chorobami gryzoni i królików, jak również sprawiającymi wiele problemów w leczeniu, są choroby zębów, a także zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Choroby te wynikają głównie z nieodpowiedniej diety. Stąd też warto zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę.
Pamiętajmy, że gryzonie i zajęczaki są nosicielami drobnoustrojów chorobotwórczych, dlatego też w ramach naszej praktyki weterynaryjnej nieustannie podnosimy swoje kwalifikacje, aby móc jak najwcześniej zdiagnozować i wyleczyć wszelkie choroby gryzoni.
Jak rozpoznać, że Twój pupil jest chory?
Najczęściej towarzyszące choroby, które powinny zaniepokoić właściciela.
Do najczęstszych chorób, z jakimi borykają się gryzonie i zajęczaki będące zwierzętami towarzyszącymi, można zaliczyć:
- Choroby układu oddechowego
Szczury, kawie domowe i królik są w szczególności narażone na zakażenia zarówno górnych jak i dolnych dróg oddechowych nierzadko objawiających się wypływem z nosa i oczu, uporczywym kichaniem, dusznością, utratą masy ciała. nie leczone mogą prowadzić do śmierci.
- Choroby układu krążenia
Rzadko diagnozowane lub diagnozowane w późnym stadium ze względu na niespecyficzne objawy lub objawy pojawiające się bardzo późno. badania profilaktyczne mogą przyczynić się do rozpoznania choroby w stadium początkowym i znacząco przedłużyć życie pupila.
- Choroby układu pokarmowego
Ze względu na budowę przewodu pokarmowego i dietę zwłaszcza króliki , kawie domowe i szynszyle narażone są na zaburzenia pracy jelit. niejednokrotnie brak apetytu , osowiałość, brak produkcji kału mogą być objawami choroby zagrażającej życiu.
- Choroby zębów i przyzębia
Wrodzone, spowodowane złą dietą lub niedoborami żywieniowymi mogą objawiać się brakiem apetytu, chudnięciem i ślinieniem. badanie stomatologiczne przyczynia się do wczesnego wykrycia problemu i odpowiedniego skorygowania nieprawidłowości.
- Otyłość
Coraz częstszy problem głównie u królików ale także mniejszych gryzoni. może być związany z nieprawidłową dietą lub warunkami w jakich przebywa zwierzę. może powodować zaburzenia w pracy przewodu pokarmowego, cukrzycę, sprzyja chorobom nowotworowym.
- Choroby skóry
Grzybice, pasożyty, niedobory żywieniowe to tylko niektóre z często występujących schorzeń objawiające się zmianami skórnymi lub utratą sierści.
- Choroby zakaźne
Nierzadko śmiertelne lub o ciężkim przebiegu. uchronić przed nimi można dzięki profilaktycznym szczepieniom.
- Choroby układu rozrodczego
Zabiegi profilaktycznej kastracji eliminują ewentualne przyszłe problemy związane nieprawidłowym funkcjonowaniem układu rozrodczego. zaburzenia hormonalne, cysty jajnikowe, zaburzenia zachowania, wodomacicze, ropomacicze, guzy nowotworowe to tylko niektóre z licznych schorzeń.
- Choroby układu moczowego
Zabrudzenie sierści okolicy ogona lub tylnych kończyn może być jedynym lub pierwszy objawem choroby.
- Choroby endokrynologiczne
Nadczynność lub niedoczynność tarczycy, nadczynność nadnerczy, choroby przysadki, cukrzyca i inne.
Kiedy Twój pupil potrzebuje pomocy specjalisty?
Choroby gryzoni domowych i zajęczaków wymagają od opiekuna szybkiej reakcji i kontaktu z doświadczonym lekarzem weterynarii. Posiadamy niezbędną wiedzę i sprzęt, dzięki którym możemy nieść pomoc najmniejszym pacjentom weterynaryjnym. Zajmujemy się leczeniem m.in. królików, kawi domowych, koszatniczek, szynszyli, myszy, myszoskoczków, szczurów, susłów i surykatek.
Profilaktyka
Istotnym elementem profilaktyki są szczepienia, które stanowią także doskonałą okazję do wykonania kontrolnego badania klinicznego. Przed szczepieniem należy odrobaczyć zwierzę, co stanowi najważniejszy element profilaktyki przeciwpasożytniczej. Udaj się na wizytę kontrolną, jeżeli:
- jesteś właścicielem myszy lub szczura, który ukończył pół roku życia,
- Twoja świnka morska ukończyła rok,
- Twój królik skończył 3 miesiące
- chcesz uzyskać informacje na temat optymalnych warunków życia zwierzęcia,
- przyszedł czas na odrobaczanie i chcesz wykonać zwierzęciu badania kału,
- potrzebujesz informacji na temat prawidłowego żywienia,
- chcesz poznać choroby zagrażające życiu pupila i ustalić indywidualny plan szczepień.
Nagłe przypadki
Wszystkie grupy gryzoni i zajęczaków często borykają się z problemami stomatologicznymi. Długowłose króliki i kawie domowe są narażone na zatkanie przewodu pokarmowego przez kule włosowe. Jest to nagły wypadek, który wymaga natychmiastowej interwencji weterynaryjnej. Niezwłocznie umów się na wizytę, jeśli Twój pupil:
- jest osowiały,
- brakuje mu apetytu,
- nie oddaje kału lub kał ma zmienioną konsystencję
- nie oddaje moczu lub wokalizuje przy sikaniu
- nadmiernie kicha,
- ma duszność
- mruży oczy,
- nadmiernie łzawi
- pociera ucho,
- ma nienaturalnie skręconą głowę,
- zgrzyta zębami,
- ślini się,
- traci na wadze,
- pobiera tylko miękki pokarmy,
- wykazuje niechęć do ruchu.
*Na wizytę zabierz ze sobą książeczkę zdrowia zwierzęcia i wyniki poprzednich badań. Jeżeli to możliwe, przygotuj także nagranie obrazujące nietypowe zachowanie pupila.
co wchodzi w zakres naszych usług
Jakie usługi i badania wykonujemy w tym zakresie?
Diagnostyka i leczenie chorób wewnętrznych i chorób zakaźnych, badanie krwii królików, kawii, szynszyli, szczurów, chomików, koszatniczek, tchórzofretek, RTG , USG , echo serca,
Badanie echokardiograficzne królików, kawi domowych, szynszyli, szczurów, chomików, tchórzofretek, leczenie chorób układu krążenia.
szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym królików i tchórzofretek, badania kontrolne zajęczaków, gryzoni i tchórzofretek.
Diagnozowanie i leczenie chorób skóry, uszu, pazurów zajęczaków, gryzoni i tchórzofretek.
Diagnozowanie i leczenie chorób aparatu ruchu, stabilizacja złamań, zwichnięć, amputacje,
Profilaktyczna kastracja samic i samców zajęczaków, gryzoni, tchórzofretek, kastracja chemiczna tchórzofretek, diagnostyka i leczenie chorób układu rozrodczego, planowanie i monitorowanie przebiegu ciąży, pomoc porodowa
Profilaktyka stomatologiczna, kontrolne badania uzębienia, RTG zębów, usuwanie zębów, opracowanie ropni.
Diagnostyka i leczenie chorób oczu zajęczaków, gryzoni oraz tchórzofretek, chirurgia oka i okolicy oka.
Zabiegi profilaktyczne: kastracja, sterylizacja zajęczaków, gryzoni i tchórzofretek, zabiegi na jamie brzusznej: laparotomia, chirurgia wątroby (zmiany rozrostowe, skręty płatów, pobieranie wycinków) , przewodu pokarmowego (żołądka, jelit, ciała obce, skręty, ropnie,zmiany nowotworowe), układu moczowego (nerek, moczowodów , pęcherza, cewki moczowej, kamienie, zmiany nowotworowe, niedrożności), nadnerczy królików, gryzoni, tchórzofretek, zabiegi na terenie klatki piersiowej: ciała obce w przełyku, usunięcie płata płuca, ropnie, nowotwory.
Leczenie zaburzeń hormonalnych u małych ssaków m.in.: zaburzenia pracy tarczycy, nadnerczy, przysadki, trzustki.
Elektroniczne znakowanie królików i tchórzofretek, badanie przed wyjazdem, dokumenty potrzebne do podróży.

Zadbaj o zdrowie małego pupila
Adres:
ul. Słoneczna 118,
43-384 Jaworze
Adres:
ul. Adama Mickiewicza 35,
43-430 Skoczów
Adres:
ul. Balicka 35,
30-149 Kraków
Nasze placówki
Oferujemy szeroki zakres usług, które dotyczą diagnostyki, profilaktyki i leczenia weterynaryjnego.
Do odwiedzania naszych placówek także zapraszamy pacjentów z:
Jaworze, Skoczów, Bielsko-Biała, Dębowiec, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Ustroń, Wisła, Strumień, Pawłowice, Żywiec, Kęty, Andrychów, Pszczyna, Oświęcim, Szczyrk, Milówka, Węgierska Górka, Kozy, Kobiernice, Porąbka, Wilkowice, Bystra, Buczkowice, Bestwina, Wilamowice, Brzeszcze, Goleszów, Istebna, Jasienica, Biery, Mazańcowice, Górki Małe, Górki Wielkie, Międzyrzecze, Chybie.
Lekarze
Nasi lekarze

Marta Rus
Lek. wet.

Kamil Baczyński
Lek. wet.

Katarzyna Czarny
Lek. wet.

Zuzanna Opyrchał
Lek. wet.

Joanna Springer
Lek. wet.

Marta Waga
Lek. wet.

Magdalena Tomasikiewicz
Lek. wet.
Pytania <-> odpowiedzi
FAQ chomik
Kiedy opiekun zauważy, że chomik nadmiernie się drapie, powinien niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem. Wśród częstych przyczyn uporczywego drapania znajdują się: reakcje alergiczne, przesuszona skóra, zapalenie gruczołów, grzybica skóry, nużyca oraz świerzbowiec.
Nadmierne tracenie sierści może mieć wiele przyczyn. Może być związane z sezonową zmianą okrywy włosowej jak również z wieloma chorobami, wśród których często pojawia się cheyletiella lub świerzb skórny. Jest to choroba pasożytnicza wywoływana przez roztocza. Objawia się ona uporczywym drapaniem, łupieżem i wypadaniem sierści. Gdy właściciel zauważy liczne wyłysienia u swojego pupila powinien niezwłocznie umówić się na wizytę u lekarza weterynarii, leczenie na własną rękę nie jest wskazane.
Chory chomik powinien zostać niezwłocznie zabrany do lecznicy weterynaryjnej. Tylko postawienie trafnej diagnozy pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Do głównych objawów choroby w przypadku chomika należą: biegunka,brudna okolica krocza, apatia, brak apetytu, ślinienie się, matowienie i wypadanie sierści,świąd, kichanie, wydzielanie porfiryny wokół oczu, utrata masy ciała.
Istnieje ryzyko zarażenia się od chomika chorobą pasożytniczą. Chomiki mogą przenosić pchły, nicienie, tasiemce, wściekliznę, czy nawet bakterię E. coli.
Przyczyną łysienia mogą być złe warunki bytowe- nieodpowiednia dieta, zbyt niska temperatura otoczenia. Nie można wykluczyć, że punktowe łysienie jest spowodowane przez pasożyty, grzybicze choroby skóry lub problemy z łojowym gruczołem zapachowym.
Powodem zatwardzenia może być karmienie zbyt ciężkostrawnymi paszami, czy zaleganie kul włosowych w jelitach. Opiekun powinien zadbać o nawodnienie zwierzęcia i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii, który zdecyduje o dalszym postępowaniu.
FAQ królik
Tak, w trosce o ich zdrowie i bezpieczeństwo króliki należy poddawać rutynowym szczepieniom przeciwko myksomatozie , pomorowi królików typu 1 i 2 . Pierwsze szczepienie powinno odbyć się między 4 a 12 tygodniem. W zależności od preparatu szczepienie należy powtarzać co 6-12 mc.
Powodem zatwardzenia może być karmienie zbyt ciężkostrawnymi paszami, czy zaleganie kul włosowych w jelitach. Opiekun powinien zadbać o nawodnienie zwierzęcia i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii, który zdecyduje o dalszym postępowaniu.
Nadmierne tracenie sierści może mieć wiele przyczyn. Może być związane z sezonową zmianą okrywy włosowej jak również z wieloma chorobami, wśród których często pojawia się cheyletiella lub świerzb skórny. Jest to choroba pasożytnicza wywoływana przez roztocza. Objawia się ona uporczywym drapaniem, łupieżem i wypadaniem sierści. Gdy właściciel zauważy liczne wyłysienia u swojego pupila powinien niezwłocznie umówić się na wizytę u lekarza weterynarii, leczenie na własną rękę nie jest wskazane.
Choroba królika wymaga natychmiastowej pomocy ze strony lekarza weterynarii. Nie można bagatelizować niepokojących symptomów.
Tak, króliki podobnie, jak inne zwierzęta towarzyszące mogą chorować. Są szczególnie narażone na choroby przewodu pokarmowego, skóry, układu moczowo-płciowego i choroby wirusowe.
Przyczyny choroby królika mogą być różne – pasożyty, grzyby, wirusy, bakterie, pierwotniaki , zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, nieprawidłowe żywienie. Do częstych chorób przyczynia się także nieprzestrzeganie terminarza szczepień.
Króliki mogą przenosić choroby takie jak: grzybica,choroby pierwotniacze, świerzbowiec, giardioza, czy salmonella.
Podstawowym aspektem opieki nad królikiem jest zapewnienie mu odpowiednich warunków bytowych oraz zbilansowanej diety. Odpowiedzialny opiekun królika powinien zadbać o odrobaczenie i szczepienie zwierzęcia. Nie powinno się rezygnować z rutynowych badań kontrolnych, a wszystkie niepokojące symptomy powinny być konsultowane z lekarzem weterynarii.
Króliki często cierpią z powodu chorób uszu. Ich leczenie powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza weterynarii. Zależnie od przyczyny, specjalista może zalecić antybiotykoterapię. Leki podaje się zarówno doustnie, jak i w formie zastrzyku.