Groomer = fryzjer dla psów
Kompleksowa, profesjonalna pielęgnacja psów. Dzięki nam czworonogi wiedzą, że zabiegi pielęgnacyjne są prawdziwą przyjemnością.
- Do fryzjera umawiamy wizyty tylko telefonicznie

Jak się nazywa fryzjer dla psów?
Potocznie na psiego fryzjera mówimy groomer ale w zakres obowiązków groomera wchodzi zwykle znacznie więcej niż tylko strzyżenie psów. Groomer zajmuje się też pielęgnacją psów i kotów.
W zasadzie każda osoba chcąca zostać groomerem/psim fryzjerem musi ukończyć odpowiedni kurs na składowe którego wliczają się kąpiele, strzyżenie, trymowanie, obcinanie pazurków i czyszczenie uszu. Ogólnie przyjęło się nazywanie psiego fryzjera groomerem po to aby nie mylić takiej osoby z fryzjerem do którego chodzimy my – ludzie.
Psi fryzjer - jak często chodzić z psem do groomera?
Jak często warto chodzić z psem do groomera?
Wszystko zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim od pracy którą właściciel wkłada w zwierzaka w domu. Jeśli sierść rozczesywana jest regularnie i nie tworzą się kołtuny, a my chcemy mieć psa o wybitnie długiej sierści wtedy czas pomiędzy wizytami może się wydłużyć. Jeśli natomiast właściciel nie radzi sobie w domu z pielęgnacją (czesaniem, kąpielami) wtedy należy bywać zdecydowanie częściej. Chcąc utrzymywać zwierzaka w krótkiej sierści czas pomiędzy wizytami skróci się do około 2 miesięcy. Są jednak rasy wymagające wizyt w salonie nawet raz w miesiącu po to aby zadbać o podcięcie włosów wokół oczu czy obcięcie pazurków.
Wizyta u psiego fryzjera w przychodni lux-vet
Jak wygląda wizyta u groomera?
Zaczyna się zawsze od konsultacji tego czego oczekuje właściciel, a co może zaproponować groomer. Kiedy wizyty odbywają się często i u jednego groomera zwykle konsultacja trwa krótko, bo zarówno właściciel jak i groomer znają swoje preferencje, oczekiwania i możliwości.


Jesli natomiast jest to pierwsza wizyta psiaka w danym miejscu wtedy groomer powinien dokładnie obejrzeć zwierzaka, przeprowadzić z właścicielem szczegółową konsultacje i wykonać to co obie strony wspólnie ustaliły np. kąpiel, trymowanie, strzyżenie czy czyszczenie uszu i obcinanie pazurków.
Jakie rasy obsługujemy?
Tak naprawdę w Lux Vet – wszystkie; przy rejestracji należy jednak podać rasę oraz szacowany „stan” zwierzęcia aby groomer mógł zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu.
Ile trwa wizyta u groomera?
Rozpiętość czasowa jest bardzo różna. Od godziny np. kąpiel, obcinanie pazurków, czyszczenie uszu i zatok okoloodbytowych u psa rasy foksterier krótkowłosy; do 3h z tym samym zakresem usług plus trymowaniem u west highland white terriera; do 5h przy kąpieli, strzyżeniu i wyczesywaniu owczarka podhalańskiego.
Czy można zostać z psem u naszego groomera?
Na pierwszej wizycie, czyli tak zwanej zapoznawczej którą należy przeprowadzić zaraz po ukończeniu wszystkich szczepień – tak. Na takiej wizycie groomer pokazuje właścicielowi jak będą w przyszłości przebiegały wizyty w salonie piękności oraz będzie przyzwyczajał szczenię do czesania, obcinania pazurków czy dźwięku maszynki, nożyczek i suszarki.
Czy na kolejnych wizytach będzie mógł być właściciel?
To wszystko zależy od zachowania psiaka – jednym obecność właściciela służy, a w przypadku innych psów utrudnia pracę groomera. Wszystko zatem jest rozpatrywane indywidualnie podczas konsultacji z właścicielem i reakcjami zwierzaka.
Wskazówki przed pierwszą wizytą — jak przygotować się do wizyty u psiego fryzjera
Przede wszystkim warto pamiętać o tym, aby przed wizytą zabrać psa na długi spacer połączony z intensywną aktywnością. Zwierzę w momencie wizyty nie powinno być głodne, ani spragnione zabawy. Przygotowania można rozpocząć już w domu, przyzwyczajać psa do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyjść do gabinetu na wizytę zapoznawczą.
Pytania <-> odpowiedzi
Najczęściej zadawane pytania
Tak, natomiast to wcale nie oznacza że wizyta będzie tańsza. W wielu przypadkach pracę groomerowi ułatwia kąpiel przed strzyżeniem. Mamy czysty, rozprostowany włos, a zgromadzony na włosie kurz, resztki traw, liści czy piasku nie tępią maszynki. Dlatego każdy groomer preferuje wizytę z kąpielą – jeżeli natomiast właściciel z jakiś względów nie chciałby takiej wizyty zawsze należy to zaznaczyć przy zapisie do fryzjera i wtedy zazwyczaj należy dzień wcześniej wykąpać psiaka w domu samodzielnie.
Stanowczo odradzamy wizyty, kiedy suczka ma cieczkę. Pobudzony, podekscytowany pies nie będzie chętnie współpracował z groomerem. Ponadto może zdarzyć się tak, że cieczka wpłynie negatywnie na zachowanie suczki: stanie się drażliwa, agresywna lub nadmiernie zestresowana – co następnie może przełożyć się niekorzystnie na kolejne wizyty.
W lecie pies gubi podszerstek. Jego skórę pokrywa tylko włos okrywowy, który stanowi doskonałą termoizolację. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować ze strzyżenia psa latem. Można wykonać strzyżenie z zachowaniem nieco dłuższego włosa na grzbiecie i głowie skracając jedynie okolice łap i brzucha – tam gdzie najtrudniej docierają promienie UV mogące poparzyć latem zwierzaka.
Do kąpieli psów należy używać wyłącznie środków przeznaczonych dla zwierząt. Używanie kosmetyków przeznaczonych dla ludzi nie jest wskazane, ponieważ może wywoływać podrażnienia ze względu na różnicę w pH skóry.
Większość psów powinna być kąpana nie częściej niż co 3-6 miesięcy. Wyjątek stanowią rasy, które ze względu na specyfikę sierści wymagają częstych zabiegów pielęgnacyjnych.
Amstaff posiada krótką sierść, która mocno przylega do skóry. Kąpiel psa rasy amstaff powinna odbywać się średnio raz w miesiącu.
Mycie psa w szamponie przeznaczonym dla ludzi nie jest dobrym pomysłem. Dzieje się tak, ponieważ pH psiej skóry jest inne niż w przypadku człowieka.
Alternatywę dla klasycznych szamponów dla psów stanowi domowa mieszanka. Wykonuje się ją z wody, płatków owsianych i sody oczyszczonej. Pod żadnym pozorem do kąpieli psa nie powinno się stosować szamponów przeznaczonych dla ludzi.
Wśród psów, które wymagają regularnego strzyżenia, znajdziemy pudle, shih tzu, maltańczyki, sznaucery, czy hawańczyki. Strzyżenie psów jest niewskazane w przypadku ras, u których występuje podszerstek.
Z zewnątrz pysk psa można umyć za pomocą ściereczki zwilżonej letnią wodą.
Pierwsza wizyta w psim salonie fryzjerskim powinna odbyć się jak najwcześniej. Najlepiej zrobić to, kiedy szczeniak posiada już niezbędne szczepienia chroniące go przed niebezpieczeństwami świata zewnętrznego, czyli około 3-4 miesiąca życia.
Podczas pierwszej wizyty w salonie, psi fryzjer zapoznaje się z czworonogiem i określa, jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga sierść. Opiekun wybiera rodzaj strzyżenia, jednak może przy tym liczyć na przydatne wskazówki specjalisty.
Bezpośrednio przed wizytą w salonie zaleca się zabranie pupila na długi spacer, podczas którego nie tylko załatwi wszystkie potrzeby fizjologiczne, ale także da upust swojej energii, dzięki czemu będzie spokojny podczas zabiegu.

Zadbaj o fryzurę pupila!
Zarezerwuj wizytę online
- Do fryzjera umawiamy wizyty tylko telefonicznie
Nasze placówki
Oferujemy szeroki zakres usług, które dotyczą diagnostyki, profilaktyki i leczenia weterynaryjnego.
Do odwiedzania naszych placówek także zapraszamy pacjentów z:
Jaworze, Skoczów, Bielsko-Biała, Dębowiec, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Ustroń, Wisła, Strumień, Pawłowice, Żywiec, Kęty, Andrychów, Pszczyna, Oświęcim, Szczyrk, Milówka, Węgierska Górka, Kozy, Kobiernice, Porąbka, Wilkowice, Bystra, Buczkowice, Bestwina, Wilamowice, Brzeszcze, Goleszów, Istebna, Jasienica, Biery, Mazańcowice, Górki Małe, Górki Wielkie, Międzyrzecze, Chybie.