Fryzjer dla kotów
Mamy bogate doświadczenie w pielęgnacji kocich futer, pazurów i wrażliwej skóry. Przeprowadzamy zabiegi pielęgnacyjne z użyciem odpowiednio dobranych kosmetyków.
- Do fryzjera umawiamy wizyty tylko telefonicznie

Czy można strzyc kota — behawiorysta odpowiada.
W każdym mieście w Polsce znajdziemy salony fryzjerskie dla psów, jednak obecność kota w takim miejscu powoduje pewne obiekcje.
Być może dzieje się tak ze względu na to, że koty są zwierzętami, które nie lubią zmiany miejsca i każdorazowe opuszczenie bezpiecznego domu i obcowanie z obcymi osobami jest dla nich stresujące. Pojawia się jednak pytanie, czy strzyżenie kota jest potrzebne? Jeżeli tak, jak zrobić to odpowiednio i które rasy można poddawać strzyżeniu?
Koci fryzjer - jak często chodzić z kotem do fryzjera?
Kiedy strzyc kota?
Istnieją dwa podstawowe przypadki, w których strzyżenie kota jest wskazane.
Pierwszym z nich jest posiadanie kota który jest zwierzęciem leczonym dermatologicznie i wymaga strzyżenia aby przyspieszyć proces leczenia skóry poprzez np. szamponoterapie czy stosowanie odpowiednich maści czy oprysków bezpośrednio na skórę (niestety sierść często utrudnia wnikanie i tym samym działanie leków).
Drugim jest kot, który posiada kołtuny lub tzw. filc których nie da się już w żaden sposób rozczesać i jedynym ratunkiem jest cięcie.
Strzyżenie kota — czyli zalety i wady takiej pielęgnacji
Kocia sierść pełni dwie istotne funkcje- ochronną i termoizolacyjną. Istnieją jednak przypadki, kiedy strzyżenie kota jest w pełni uzasadnione. Do sytuacji, kiedy można ostrzyc kota, zaliczamy:
- choroby dermatologiczne
- daleko idące zaniedbania w kwestii pielęgnacji
Każde strzyżenie kota powinno zostać przeprowadzone przez profesjonalistę. Zdarzają się
przypadki, kiedy kot nie akceptuje siebie bez sierści, staje się osowiały i wystraszony, dlatego w nieuzasadnionych sytuacjach, powinno się unikać drastycznych cięć.
Nie zalecamy jednak strzyżenia kotów dla wygody. To, co dobre dla właściciela, niekoniecznie niesie ze sobą pozytywne skutki dla zwierzęcia. Zdajemy sobie sprawę z tego, że pielęgnacja długiej sierści jest uciążliwa, jednak przy użyciu odpowiednich narzędzi i przy zachowaniu regularności, można osiągnąć pożądany efekt bez strzyżenia.
Nasze usługi
Koci fryzjer - jakie usługi oferujemy?
W Lux-Vet oferujemy profesjonalne, rozbudowane usługi wspierające utrzymanie higieny u kotów wszystkich ras.
Umów się na wizytę, jeżeli Twój kot potrzebuje:
- strzyżenia
- golenia
- rozczesywania
- kąpieli
- czyszczenia uszu
- czyszczenia gruczołów okołoodbytniczych
- obcinania pazurów
- Do fryzjera umawiamy wizyty tylko telefonicznie
Jakie rasy obsługujemy?
W Lux-Vet obsługujemy wszystkie rasy kotów, które wymagają strzyżenia lub kąpieli leczniczych. Mowa tu nie tylko o zwierzętach z długą sierścią, która jest podatna na filcowanie i kołtunienie, ale także o kotach, które należy ostrzyc z powodu dolegliwości natury dermatologicznej.
Ile trwa wizyta
Kompleksowa usługa polegająca na kąpieli, kosmetyce uszu i strzyżeniu trwa najczęściej około 2 do 3 godzin. Ostateczny czas zależy jednak od rozmiaru, stanu sierści i temperamentu samego pupila.
Koci fryzjer - jaka cena
Skontaktuj się z Lux-Vet, aby poznać cennik usług kociego fryzjera. Dowiedz się jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje Twój “mruczek” i sprawdź, ile będzie to kosztować.
Jak przygotować kota do wizyty u fryzjera?
Kot przed wizytą nie powinien jeść (bezpośrednio przed wizytą czyli około 2h), dobrze gdyby wcześniej właściciel zmęczył kota zabawą. Jeśli natomiast wiemy, że nasz kot bardzo się stresuje powinniśmy przed wizyta u groomera udać się do lekarza weterynarii, który zaleci odpowiednie środki uspokajające – do podania tuż przed wizytą.
Pytania <-> odpowiedzi
Najczęściej zadawane pytania
Istnieją sytuacje, kiedy strzyżenie kota jest wskazane. Długowłose koty miewają problemy z filcowaniem się sierści. Także zwierzęta starsze i chore mogą borykać się z problematycznymi kołtunami.
Jeżeli stan sierści kota tego wymaga, można zabrać pupila do fryzjera. Strzyżenie jest wskazane w przypadku kotów borykających się z kołtunami. Jeżeli kot ma bujny podszerstek, można skorzystać z usługi wyczesywania.
Kompleksowa usługa polegająca na kąpieli, kosmetyce uszu i strzyżeniu trwa najczęściej około 2 do 3 godzin. Ostateczny czas zależy jednak od rozmiaru, stanu sierści i temperamentu samego pupila.
Strzyżenie kota nie zależy od jego rasy. Jest konieczne w przypadku, kiedy sierść pupila jest długa i ma tendencję do filcowania i kołtunienia, któremu nie można zapobiec za pomocą czesania. Na taką przypadłość są narażone przede wszystkim persy, radgolle i koty norweskie leśne.
Dachowce, tak jak koty rasowe, wymagają strzyżenia jedynie w uzasadnionych sytuacjach.
W innym przypadku wyczesywanie sierści w zupełności wystarczy dla zachowania kociej higieny. Futro jest dla kotów nośnikiem zapachów, więc jeżeli nasz kot żyje w stadzie, po strzyżeniu może być inaczej traktowany przez jego członków.
Strzyżenie kotów to usługa, która budzi pewne kontrowersje, jednak w uzasadnionych przypadkach jest nieuniknione – znacząco podnosi komfort życia zwierzęcia. Ze względu na specyfikę kociej okrywy włosowej nie warto wykonywać strzyżenia samodzielnie, ponieważ nieumiejętnie przeprowadzone strzyżenie może nie tylko oszpecić kota, ale także pozbawić go naturalnej bariery ochronnej i termoizolacyjnej, jaką bez wątpienia jest sierść. W tej kwestii najbezpieczniej jest skorzystać z usług salonu fryzjerskiego dla kotów.
Wykwalifikowany specjalista z łatwością dobierze metodę pielęgnacji do rasy i potrzeb kota. Pamiętajcie też że skórę kota ze względu na odmienną budowę od psiej bardzo łatwo uszkodzić – jest ona cieńsza i bardziej rozciągliwa przez co kota zdecydowanie łatwiej okaleczyć podczas pielęgnacji niż psa. Jeśli wasz kot stresuje się strzyżeniem, staje się wtedy poddenerwowany i agresywny należy rozważyć strzyżenie w sedacji pod czujnym okiem lekarza weterynarii (również i ta usługa jest dostępna w Naszej przychodni).
Pod żadnym pozorem NIE można obcinać kocich wąsów (wibrysów). Pełnią one bardzo ważną funkcję i są dla kotów jednym z narządów zmysłu. Kot pozbawiony wąsów nie jest w stanie odpowiednio reagować na nadchodzące zagrożenie, ponieważ jego zdolność orientacji w terenie drastycznie maleje. Należy jednak uwzględnić fakt ze nie wszystkie koty posiadają wąsy np. sfinks zwykle ich nie posiada, a devon rex posiada ale są to zwykle wąsy szczątkowe.
Chociaż woda nie należy do ulubionych żywiołów kotów, zwierzęta te powinny być poddawane kąpieli. Kąpiel kota jest wskazana wtedy, gdy zabrudzi on swoją sierść na tyle, że jej samodzielne wyczyszczenie stanie się niemożliwe.
Optymalnym rozwiązaniem jest kąpanie kota co 6-8 tygodni. Wyjątek stanowią koty długowłose, u których zabiegi pielęgnacyjne powinno się wykonywać nieco częściej.
Jeżeli to konieczne suszymy suszarką ale często wystarczy osuszenie kota po kąpieli ręcznikiem.
Ciekawostka
Najbardziej popularne rasy kotów długowłosych w Polsce

Maine coon to jeden z najwcześniej poznanych kotów domowych. Jest to jedna z największych ras. Istnieje teoria mówiąca, że rasa ta powstała w wyniku skrzyżowania kanadyjskich dzikich kotów z Persami.
Pół-długowłose koty, które osiągają wagę nawet do 11 kg, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Okrywa włosowa tej rasy jest gęsta i dłuższa, szczególnie w okolicach szyi, brzucha i ud. Struktura futra sprawia, że jest ono podatne na kołtunienie i wymaga regularnego czesania. Ponadto koty te często chorują na kardiomiopatię – dlatego zaleca się im profilaktyczne badanie serca (echo serca) po ukończeniu pierwszego roku życia.

Kot norweski leśny to popularna rasa, która jest przystosowana do życia w chłodnym klimacie – nikogo więc nie dziwi widok bujnego futra. Koty norweskie leśne mają dwa rodzaje sierści – krótki, puchaty podszerstek oraz długi wierzchni włos. Pielęgnacja kotów norweskich leśnych skupia się wokół dbania o sierść.
Koty należy regularnie szczotkować; dopuszcza się strzyżenie, szczególnie w okresie wiosennym i jesiennym. Pozostałe miesiące są mniej wymagające, bowiem wystarczy szczotkować i przycinać kota raz w tygodniu.

Ragdolle to jedna z największych i najbardziej zagadkowych ras kotów. Obecnie bardzo popularna ze względu na swój łagodny i pro ludzki charakter. Wśród ich przodków znajdziemy koty birmańskie i perskie. Ragdolle to duże, masywne koty o pół długiej, jedwabistej sierści. Futro pozbawione podszerstka jest łatwe w pielęgnacji i nie ma tendencji do kołtunienia i filcowania. Jedynie nieco dłuższa sierść w okolicach karku i ogona może wymagać okresowego strzyżenia. Koty rasy ragdoll wystarczy czesać średnio dwa razy w tygodniu. Nie zaleca się natomiast kąpieli ragdolii, chyba że lekarz weterynarii zaleci inaczej.

Koty syberyjskie dość niedawno pojawiły się w Europie, ale zdążyły już zdobyć serca polskich miłośników kotów. Kot syberyjski zalicza się do ras o półdługiej sierści. Ma grube futro zbudowane z włosa okrywowego i podwójnego podszerstka. Co ciekawe, futro kota syberyjskiego jest nieprzemakalne. Sierść nie wymaga strzyżenia, potrzebuje jedynie wyczesywania w okresie wzmożonego linienia. W kwestii domowej pielęgnacji – wystarczy dokładne szczotkowanie raz w tygodniu, ponieważ sierść kotów syberyjskich nie ma skłonności do filcowania i kołtunienia.
Pamiętajcie że prawidłowym odruchem zdrowego kota jest mycie się i wylizywanie sierści co jednocześnie zapobiega jej kołtunieniu. Jednakże w okresie wzmożonego linienia zawsze należy wspomóc prace kota szczotkowaniem i pastami na odkłaczanie. Koty wylizując się i myjąc, połykają znaczną ilość swojej sierści powodując tym samym zaleganie w żołądku pilo-bezoarów, niebezpiecznych dla zdrowia kota.

Zadbaj o fryzurę pupila!
Zarezerwuj wizytę on-line
- Do fryzjera umawiamy wizyty tylko telefonicznie
Nasze placówki
Oferujemy szeroki zakres usług, które dotyczą diagnostyki, profilaktyki i leczenia weterynaryjnego.
Do odwiedzania naszych placówek także zapraszamy pacjentów z:
Jaworze, Skoczów, Bielsko-Biała, Dębowiec, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Ustroń, Wisła, Strumień, Pawłowice, Żywiec, Kęty, Andrychów, Pszczyna, Oświęcim, Szczyrk, Milówka, Węgierska Górka, Kozy, Kobiernice, Porąbka, Wilkowice, Bystra, Buczkowice, Bestwina, Wilamowice, Brzeszcze, Goleszów, Istebna, Jasienica, Biery, Mazańcowice, Górki Małe, Górki Wielkie, Międzyrzecze, Chybie.