Dermatologia
Choroby dermatologiczne to jedne z najczęściej diagnozowanych chorób u psów i kotów. Nasza przychodnia weterynaryjna zajmuje się leczeniem schorzeń, które pojawiły się nagle, ale też takich, które rozwijały się stopniowo. Leczymy choroby uszu i skóry wywołane przez bakterie, grzyby, pasożyty, alergie oraz choroby endokrynologiczne i autoimmunologiczne.

Dermatologia weterynaryjna - co to jest?
Dermatologia weterynaryjna skupia się na profilaktyce, diagnozowaniu i leczeniu chorób skóry zwierząt.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że za problemy skórne zwierząt mogą odpowiadać alergie pokarmowe, pasożyty, nowotwory i infekcje grzybicze. Choroby skóry to jedne z najczęstszych przypadłości, z którymi borykają się zwierzęta towarzyszące. Infekcje skóry i uszu mogą mieć wiele przyczyn. Nasi lekarze weterynarii posiadają rozległą wiedzę pozwalającą na poznanie przyczyny problemu i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Nie czekaj, aż niepokojące objawy ustąpią samoistnie i skorzystaj z usług świadczonych przez doświadczonych lekarzy weterynarii.
Jak rozpoznać, że Twój pupil jest chory?
Najczęściej towarzyszące objawy, które powinny zaniepokoić właściciela
Wczesne rozpoznanie chorób skóry u zwierząt towarzyszących jest możliwe dzięki wnikliwej obserwacji. Objawy świadczące o problemach skórnych pupila to:
- nienaturalne potrząsanie uchem
- nadmierne wylizywanie sierści
- łojotok
- łupież
- uporczywy świąd skutkujący obsesyjnym drapaniem
- wypadanie sierści i łysienie
- krosty i strupki
- zadrapania niewiadomego pochodzenia
- zmiana wyglądu sierści
- łuszczenie się skóry
Kiedy Twój pupil potrzebuje pomocy specjalisty?
Wizyta dermatologiczna polega na przeprowadzeniu szerokiej diagnostyki, która wymaga odpowiedniego przygotowania. Podczas ustalania terminu spotkania warto zapytać specjalistę o zasady, które pozwolą na uzyskanie miarodajnych wyników. Najczęściej kilka dni przed wizytą nie powinno się kąpać pupila. Badania krwi mogą wymagać od zwierzęcia bycia na czczo.
Profilaktyka
Profilaktyka chorób skóry obejmuje regularne wykonywanie badań kontrolnych oraz odpowiednią higienę. Schorzenia skórne mogą być spowodowane przez alergeny pochodzące z pożywienia czy środowiska a także przez pasożyty, bakterie, wirusy, czy zaburzenia hormonalne a nawet behawioralne. Przyczyny dermatoz mogą być także mniej niebezpieczne i dotyczyć używania nieodpowiednich szamponów, czy zbyt częstych kąpieli. Wybierz się na wizytę do specjalisty, jeśli chcesz:
- sprawdzić stan skóry pupila,
- poznać zasady prawidłowego żywienia,
- dobrać dietę dedykowaną dla alergików,
- dowiedzieć się, jak prawidłowo dbać o higienę zwierzęcia,
- poznać środki higieniczne bezpieczne dla skóry zwierząt,
- uniknąć zarażenia się chorobą skóry od swojego pupila.
Nagłe przypadki
Stany zapalne skóry, atopie i choroby pasożytnicze mogą mieć poważne skutki dla ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia. Niezwłocznie umów się na wizytę, jeżeli zauważyłeś, że Twój pupil:
- ma przerzedzoną lub matową sierść,
- odczuwa dyskomfort w obrębie uszu lub pazurów,
- uporczywie się drapie lub wygryza sierść,
- nadmiernie oblizuje skórę,
- ma nietypowe zmiany skórne takie jak owrzodzenia, krosty, wysięki i strupy,
- gubi niepokojąco dużo sierści.
co wchodzi w zakres naszych usług
Jakie usługi i badania wykonujemy w tym zakresie?
Większość schorzeń skórnych występujących u zwierząt towarzyszących daje podobne objawy przy zupełnie odmiennych przyczynach, dlatego ważna jest odpowiednia diagnostyka. Wszystkie wymienione badania służą temu, aby szybko ustalić przyczynę i wprowadzić odpowiednie leczenie kierunkowe. Dermatologia weterynaryjna jest równie ważna jak ta u człowieka. Zadaniem lekarza jest ustalenie przyczyny tych objawów. By ustalić podłoże dermatozy (choroby skóry) zazwyczaj konieczne jest wykonanie badań dodatkowych. Część z nich jest bardzo prosta i wynik uzyskujemy od razu, a na niektóre wyniki badań trzeba czekać nawet do 4 tygodni. Postawienie trafnej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia wymagają wykonania szeregu testów, wśród których można wymienić:
Wymazy i posiewy to badania mikrobiologiczne służące do wykrywania i rozpoznawania patogenów, które wywołują stany chorobowe w organizmie pacjenta.
Zeskrobina to jeden z najpopularniejszych testów dermatologicznych stosowanych w weterynarii. Polega na zeskrobaniu wierzchniej warstwy naskórka, który po odpowiednim przygotowaniu jest poddawany obserwacji mikroskopowej w celu wykrycia pasożytów.
Testy alergiczne u zwierząt wykonuje się na dwa sposoby. Mowa tu o badaniu krwi oraz o testach skórnych. Laboratoryjne badanie krwi pozwala określić liczebność przeciwciał. Test skórny polega na bezpośrednim wprowadzeniu alergenu do organizmu pacjenta.
Biopsja to popularna metoda diagnostyczna. Polega na pobraniu materiału z organizmu zwierzęcia i poddaniu go ocenie podczas badania mikroskopowego. Ocena pobranego materiału pozwala opisać rodzaj oraz liczbę zmienionych komórek. Podczas biopsji widoczne są także patogeny takie jak grzyby, bakterie, czy pasożyty.
Histopatologia to badanie pod mikroskopem wycinka zmienionej tkanki pobranej od pacjenta. Dzięki temu badaniu możemy dowiedzieć się jaki charakter ma zmieniona tkanka, czy jest to tkanka nowotworowa czy nie.
Trichogram wykonywany jest głównie u zwierząt cierpiących z powodu łysienia. Badanie polega na mikroskopowej ocenie stanu włosów. Badanie jest szybkie i bezbolesne.
Badanie cytologiczne polega na mikroskopowej ocenie materiału pobranego ze zmienionej chorobowo skóry zwierzęcia. Posiewy mykologiczne umożliwiają rozpoznanie drobnoustrojów odpowiedzialnych za występowanie schorzeń dermatologicznych.
Diagnostyka mikroskopowa i bakteriologiczna pozwala rozpoznać przyczynę choroby dermatologicznej. Dzięki wynikom przeprowadzonych badań specjalista może wdrożyć odpowiednie leczenie.

Zadbaj o zdrowie pupila!
Zarezerwuj wizytę online
Adres:
ul. Słoneczna 118,
43-384 Jaworze
Adres:
ul. Targowa 26,
43-430 Skoczów
Adres:
Dojazdowa 7,
43-300 Bielsko-Biała
Adres:
ul. Balicka 35,
30-149 Kraków
Nasze placówki
Oferujemy szeroki zakres usług, które dotyczą diagnostyki, profilaktyki i leczenia weterynaryjnego.
Do odwiedzania naszych placówek także zapraszamy pacjentów z:
Jaworze, Skoczów, Bielsko-Biała, Dębowiec, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Ustroń, Wisła, Strumień, Pawłowice, Żywiec, Kęty, Andrychów, Pszczyna, Oświęcim, Szczyrk, Milówka, Węgierska Górka, Kozy, Kobiernice, Porąbka, Wilkowice, Bystra, Buczkowice, Bestwina, Wilamowice, Brzeszcze, Goleszów, Istebna, Jasienica, Biery, Mazańcowice, Górki Małe, Górki Wielkie, Międzyrzecze, Chybie.
Lekarze
Nasi lekarze

Zuzanna Opyrchał
Lek. wet.

Marta Rus
Lek. wet. Specjalista chorób psów i kotów.

Kamil Baczyński
Lek. wet.

Karolina Brenskott-Anyu
Lek. wet.

Katarzyna Czarny
Lek. wet.

Magdalena Tomasikiewicz
Lek. wet.

Marta Waga
Lek. wet. Specjalista radiologii weterynaryjnej.

Sylwia Piątkowska
Lek. wet. Specjalista chorób psów i kotów.

Joanna Springer
Lek. wet.

Dominika Konarska
Lek. wet. Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych.

Elżbieta Kubica
Lek. wet.
Pytania <-> odpowiedzi
FAQ
Linienie jest wpisane w naturę czworonogów, ponieważ sierść jest wymieniana i dostosowywana do pory roku. Warto pamiętać, że nadmierne wypadanie sierści może świadczyć o chorobie zwierzęcia. Taki stan może być spowodowany grzybicą, alergią, chorobami pasożytniczymi i chorobami ogólnoukładowymi lub niedoborami witamin i minerałów.
Człowiek może zarazić się od zwierzęcia niektórymi chorobami skóry takimi jak świerzbowiec psi, czy dermatofitoza. Dzieje się tak najczęściej przy braku zachowania podstawowych zasad higieny podczas kontaktu z chorym zwierzęciem.
Łupież zwierząt domowych wymaga leczenia. Warto także poznać przyczynę łupieżu. Jedną z nich mogą być pasożyty, które są niebezpieczne nie tylko dla zwierząt domowych, ale także dla ludzi.
Łupież nie jest chorobą zakaźną, jednak grzyby i pasożyty, które go wywołują, mogą zagrażać innym zwierzętom oraz opiekunom pupila.
Lizanie łap to element zwierzęcej higieny. Nie należy jednak bagatelizować obsesyjnego oblizywania kończyn, ponieważ może ono świadczyć o alergii pokarmowej, atopowym zapaleniu skóry lub mieć swoje źródło w problemach behawioralnych.