Chirurgia weterynaryjna
Chirurgia weterynaryjna to nasza specjalność, jeżeli Wasz pupil wymaga zabiegu inwazyjnego. Wykonujemy głównie zabiegi z zakresu chirurgii miękkiej.

Chirurgia weterynaryjna - co to jest?
W ofercie znajdują się zabiegi ortopedyczne, takie jak: zespolenia kości różnymi metodami, suplementacja zerwanych więzadeł, leczenie dysplazji i amputacje kończyn.
Przeprowadzamy również zabiegi okulistyczne jak repozycje gruczołu trzeciej powieki, usuwanie ciał obcych z oka, usuwanie rzęs ektopowych i korekcje powiek.
Zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu ogólnym dostosowanym indywidualnie do każdego pacjenta. Pracujemy na aparatach do anestezji wziewnej, która jest najbezpieczniejszą formą znieczulenia. Podczas zabiegów pacjenci są podłączeni do aparatury monitorującej funkcje życiowe, co minimalizuje ryzyko zabiegów.
co wchodzi w zakres naszych usług
Jakie usługi wykonujemy w tym zakresie?
Wszystkie zabiegi z zakresu chirurgii weterynaryjnej są wykonywane przez doświadczonych lekarzy weterynarii słynących z precyzji i skuteczności. Każdy z czworonożnych pacjentów pozostaje pod opieką anestezjologa. Wszystkie zabiegi chirurgiczne są poprzedzone wykonaniem niezbędnych badań diagnostycznych i indywidualną oceną stanu zwierzęcia.
Kastracja to zabieg chirurgiczny, który wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Celem kastracji jest uniemożliwienie rozrodu. Kastrację przeprowadza się zarówno u samic, jak i samców. Zwyczajowo jednak przyjęło się, że pozbawienie samców jąder i nasieniowodów zwane jest kastracją, a pozbawienie samic macicy i jajowodów nazywane jest sterylizacją (mimo, że prawidłowa nazwa to kastracja). Kastracja jest to jedyna metoda dająca 100% pewność, że zwierzę zostanie pozbawione zdolności rozrodczych. Kastracja hamuje także produkcję hormonów odpowiadających za cykl płciowy. W przypadku samic kastracja polega na usunięciu macicy i jajowodów. Samce zostają pozbawione jąder i nasieniowodów.
Najlepszy moment na wykonanie kastracji ustalany jest indywidualnie. U kotów jednak najlepiej przystąpić do zabiegu około 4-6 miesiąca życia, a u psów po osiągnięciu 6 miesięcy. Ostateczny termin kastracji u psów uzależniony jest od rasy i predyspozycji zwierzęcia i średnio jest to okres 9-12 miesiąca życia. Psy należące do dużych ras osiągają dojrzałość płciową nieco później niż mniejsze osobniki. W takim przypadku kastracja powinna zostać przeprowadzona po ustabilizowaniu hormonów płciowych, czyli w okolicach 9-10.
Zabieg sterylizacji pozbawia tymczasowo zwierzęta możliwości rozrodu, jednak nie hamuje produkcji hormonów. Takie działanie sprawia, że sterylizacja w przeciwieństwie do kastracji nie minimalizuje ryzyka wystąpienia chorób układu rozrodczego, takich jak stany zapalne, torbiele, czy nowotwory.
Sterylizacja u samic i samców najczęściej polega na hormonalnym, tymczasowym pozbawieniu zwierząt możliwości rozrodu.
Wśród pozostałych zabiegów chirurgicznych, które wykonujemy w trosce o zdrowie naszych czworonożnych pacjentów, można wyróżnić:
- chirurgia interwencyjna: operacja skrętu żołądka u psa, usunięcie ciała obcego z przewodu pokarmowego oraz dróg oddechowych, operacja wgłobienia jelit, usunięcie pękniętej śledziony, szycie ran, operacje przepukliny pourazowej
- zabiegi w obrębie klatki piersiowej, takie jak: usunięcie płata płuc, leczenie operacyjne wrodzonych wad serca PDA, wyszycie worka osierdziowego, operacje na tchawicy i przełyku, operacje przepukliny przeponowej
- chirurgia wszystkich odcinków przewodu pokarmowego: jamy ustnej, przełyku, żołądka i jelit
- chirurgia układu oddechowego: zabiegi w obrębie nosa i jamy nosowej, zabiegi na tchawicy i płucach w tym usuwanie płata płuc
- chirurgia wątroby i dróg żółciowych
- chirurgia ucha
- usuwanie zmian nowotworowych,
- usuwanie guzów umiejscowionych w powłokach skórnych i jamach ciała,
- zabiegi z zakresu chirurgii okulistycznej- repozycja gruczołu trzeciej powieki, usuwanie rzęs ektopowych, korekcję powiek oraz usuwanie ciał obcych z narządu wzroku,
- chirurgiczne zabiegi ratujące życie takie jak gastropeksja, splenektomia, gastrotomia, enterotomia

Zadbaj o zdrowie pupila!
Zarezerwuj wizytę on-line
Nasze placówki
Oferujemy szeroki zakres usług, które dotyczą diagnostyki, profilaktyki i leczenia weterynaryjnego.
Do odwiedzania naszych placówek także zapraszamy pacjentów z:
Jaworze, Skoczów, Bielsko-Biała, Dębowiec, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Ustroń, Wisła, Strumień, Pawłowice, Żywiec, Kęty, Andrychów, Pszczyna, Oświęcim, Szczyrk, Milówka, Węgierska Górka, Kozy, Kobiernice, Porąbka, Wilkowice, Bystra, Buczkowice, Bestwina, Wilamowice, Brzeszcze, Goleszów, Istebna, Jasienica, Biery, Mazańcowice, Górki Małe, Górki Wielkie, Międzyrzecze, Chybie.
Lekarze
Nasi lekarze

Marta Rus
Lek. wet.

Kamil Baczyński
Lek. wet.

Katarzyna Czarny
Lek. wet.

Zuzanna Opyrchał
Lek. wet.

Joanna Springer
Lek. wet.

Marta Waga
Lek. wet.

Magdalena Tomasikiewicz
Lek. wet.
Pytania <-> odpowiedzi
FAQ
Opiekun zwierzęcia powinien zadbać o to, aby pupil nie jadł i nie pił przez 6 godzin po zakończeniu operacji pod narkozą. Podawanie dużych ilości pokarmu może prowadzić do zakrztuszenia się i wymiotów. Nie należy także zmuszać zwierzęcia do aktywności fizycznej. Przez kilkanaście godzin po operacji pupil może być zdezorientowany i ospały.
Najczęściej są to badania krwi- biochemiczne i morfologiczne. Potrzebne jest także badanie kliniczne, które pozwala na wstępną ocenę stanu zdrowia pupila. W przypadku niektórych ras psów i kotów przed operacją należy wykonać EKG i ECHO serca.
Post przed narkozą powinien trwać przynajmniej 8-12 godzin, chyba że weterynarz zaleci inaczej. Nawet najmniejszy smaczek podany pupilowi może spowodować groźne dla życia zachłyśnięcie.
Picie wody przed operacją jest dozwolone do trzech godzin przed zabiegiem. Jej długotrwały brak może prowadzić do niebezpiecznego odwodnienia. W trakcie trwania zabiegu zwierzę ma zapewnione nawodnienie w postaci dożylnej kroplówki.
Wymioty to obok biegunki i otumanienia jedne z najczęstszych skutków ubocznych po narkozie. Dlatego jedzenie należy podawać w niewielkich ilościach najwcześniej 6 godzin po zabiegu. Mogą utrzymywać się do 24 godzin po zabiegu. Jeżeli wymioty się przedłużają lub cokolwiek niepokoi opiekuna w zachowaniu pupila, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.